OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

http://www.dogs.wbl.sk - 185 psích plemien

Ovčiarske a honecké psy

Belgický ovčiak

Pôvod: Zhruba od druhej polovice 17. storočia začali sa dovtedy prevažne chované ver ké pastierske psy - obranáre nahrádzať menšími a rezkejšími ovčiakmi, ktoré dobre narábajú s čriedou. Vyskytovali sa po celej Európe a zhodovali sa v základných exteriérových znakoch: mali neochlpenú ňucháčovú partiu, vztýčené uši a boli strednej veľkosti. Na území Belgicka boli koncom 19. storočia určené základné znaky belgických ovčiakov, ktoré boli dovtedy značne nejednotné, a neskôr aj štyri základné varianty podľa typu a farby srsti.

Popis: Stredne veľký, harmonicky stavaný pes s primerane veľkou hlavou. Dĺžka lebečnej a ňucháčovej partie je približne rovnaká. Oči stredne veľké mierne mandľového tvaru, majú byť čo najtmavšie, ani vystúpené, ani zapadnuté. Uši vztýčené a vysoko nasadené, úmerne dlhé. Krk dlhší, svalnatý, suchý. Nohy s mocnými kosťami, rovné, svalnaté. Výdatný pohyb. Telo mohutné, ale nie ťažké. Pri psoch sa požaduje štvorcový formát, suky mu byť o niečo dlhšie. Hrudník nie príliš široký, ale hlboký, umožňujúci vytrvalý pohyb. Chvost stredne dlhý. V pokoji sa nesie spustený so zdvihnutým koncom, pri pozornosti sa dvíha a oblúk sa zvýrazňuje. Typ a farba srsti: Podľa nich sa belgické ovčiaky delia do štyroch typov:
   Tervueren
- dlhosrstý, hrdzavo plavý s čiernym nádychom a tmavou maskou v tvári.
   Malinois
- krátkosrstý, plavý s čiernymi koncami chlpov a s čiernou maskou v tvári.
   Groanandael - dlhosrstý celočierny.

   Laekenois
- hrubosrstý, plavý so stopami černastého nádychu. Veľkosť: Ideálna kohútiková výška psa je 62 cm, suky 58 cm.

Charakteristika: Všetky belgické ovčiaky sú aktívne, živé, vytrvalé a odolné psy, schopné pozoruhodných výkonov. Vyznačujú sa vysokou inteligenciou, veľkou učenlivosťou, majú vrodené strážne schopnosti, sú rýchle a neúnavné. K cudzím rudom sú vrodene nedôverčivé, niekedy pôsobia až plachým dojmom, ale vedia aj neohrozene zasiahnuť.

Využitie: Všetky belgické ovčiaky sú vynikajúce psy pre športovú a služobnú kynológiu. Najmä malinois bývajú aj na vrcholových celosvetových súťažiach ako jediné schopné konkurovať nemeckým ovčiakom. Vďaka svojej rýchlosti a učenlivosti sa belgické ovčiaky výborne uplatňujú pri súťažiach agility.

Výskyt: U nás aj v Európe sú celkom bežne chované malinois a tervueren, menej často groenendael, a iba výnimočne lakenois.

Zvláštne nároky: Tieto celkove nenáročné psy bezpodmienečne vyžadujú citlivé, nikdy nie hrubé, zato však dôsledné vedenie. Výcvik by sa mal uskutočňovať najmä v mladosti, predovšetkým hrou. Hoci pri správnej výchove vedia byt dobrými spoločníkmi, vždy by mali mať aj zodpovedajúce športové alebo pracovné využitie. Nečinnosť im škodí.

Možná zámena: Vzhľadom k rozdielnemu sfarbeniu a typom osrstenia, zámena s iným ovčiackym plemenom prakticky nie je možná. Oproti nemeckému ovčiakovi sú belgické ovčiaky o niečo jemnejšie, subtílnejšie, s trochu "líščím" výrazom.

GROENENDAEL                                          LAEKENOIS

MALINOIS                                                 TERVUEREN




Beauceron

Pôvod: Beauceron tvorí istý prechod medzi ovčiakmi a dogovitými psami. Jeho predchodcovia patrili jednak medzi európske ovčiacke psy, jednak medzi býkohryzy, ktoré slúžili pri poľovačkách na diviaky a na inú veľkú zver. Do dnešnej podoby sa formoval od deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Popis: Veľký, mocný, harmonicky stavaný pes. Dlhá, pomerne úzka hlava, ňucháč smerom k nosu mierne zbiehavý. Oči tmavé, horizontálne položené. Uši sa prv kupírovali, dnes sa nechávajú v prirodzenom stave, t. j. zvesené. Majú byť ploché a nie príliš dlhé. Telo mierne obdĺžnikové, dobrých proporcií. Chrbát rovný s vyznačeným kohútikom. Hrudník široký a hlboký. Zadok iba mierne zbiehavý. Na zadných nohách dvojité paratice. Chvost nízko nasadený, dlhý, siahajúci aspoň po priehlavkový kĺb, na koncu mierne prehnutý. Srsť krátka a hustá, priliehajúca. Farba: Čierna s pálením alebo harlekýn (zmes sivej, čiernej a červenej). Veľkosť: Kohútiková výška psa 6-70 cm, suky 61-68 cm.

Charakteristika: Inteligentný, energický, veľmi vytrvalý a neúnavný pes. Odolný voči výkyvom počasia, schopný podávať dobré výkony v akýchkoľvek podmienkach. Na podnety reaguje okamžite a je ľahko vzrušiteľný. Pes univerzálnych schopností, pre ktoré ho porovnávajú s nemeckým ovčiakom.

Využitie: Pôvodne ovčiarsky, dnes služobný a pracovný pes. Vo Francúzsku ho využívajú aj profesionálne ozbrojené zložky. Jeho schopnosti mu dovoľujú zúčastňovať sa aj na vrcholových súťažiach športovej kynológie.

Zvláštne nároky: Pes pre skúsených kynológov, najlepšie výcvikárov, potrebuje pevnú ruku a dostatočné zamestnanie.

Výskyt: Vo Francúzsku druhý najpopulárnejší ovčiak po briardovi, pomerne rozšírený aj v ostatných európskych krajinách, vrátane našej.

Možná zámena: Na prvý pohľad vyzerá ako prechod medzi dobermanom a rotvajlerom je ťažší, hrubší a menej ušľachtilý ako doberman, ale zasa výrazne ľahší a elegantnejší ako rotvajler.



Briard

Pôvod: Osrstená ňucháčová partia briarda prezrádza, že jeho predkovia patrili medzi ázijské ovčiarske psy. Hoci sa podľa zachovaných vyobrazení podobné psy vyskytovali vo Francúzsku už v 14. storočí, k vyčleneniu dlhosrstých ovčiarskych psov ako samostatnej skupiny došlo až na výstave v Paríži roku 1896 naraz s ich označením "Berger de brie", teda "ovčiak z kraja Brie".

Popis: Veľký, mocný a silný pes obdĺžnikového formátu. Srsť nápadne dlhá a drsná (tzv. kozia), pokrýva celé telo, vrátane tvárovej partie. Uši sa dnes už nekupírujú, sú teda zvesené, skôr kratšie, takisto pokryté dlhou srstou. Chvost dlhý, nesie sa zvesený nadol, na konci tvorí háčik, Farba: Všetky farby okrem bielej, gaštanovej a mahagónovej. Uprednostňujú sa tmavšie farby. Najčastejšie sú čierne a plavé briardy. Veľkosť: Psy 62-68 cm v kohútiku, suky 56-64 cm.

Charakteristika: Energický pracovný pes. Vyniká inteligenciou, učenlivosťou a chuťou do roboty. Navonok pôsobí dojmom ostrého psa, k cudzím ľudom je nedôverčivý, k votrelcom nekompromisný, uprostred svojej rodiny však láskavý a nežný aj k deťom.

Využitie: Pôvodne ovčiarsky, dnes univerzálny pracovný pes. Veľmi vhodný pre služobnú kynológiu, vďaka svojej sile a razancii ideálny na strážnu službu. Je aj dobrým spoločníkom, ale musí mat zodpovedajúce zamestnanie.

Zvláštne nároky: Vzhľadom na telesné rozmery a silu sa briard hodí pre fyzický zdatného, pokiaľ možno skúseného kynológa. Patrí medzi plemená pomerne náročné na chovanie, pretože vyžaduje nielen veľkú pozornosť, pohyb a stravu, ale aj pravidelnú starostlivosť o srsť.

Výskyt: V krajine svojho pôvodu je z ovčiakov najrozšírenejší. Bežný aj u nás.

Možná zámena: Nepravdepodobná. Podobajú sa mu niektoré vzácne európske ovčiaky (katalánsky ovčiak, cao de serra de Aires, pyrenejský ovčiak), ktoré sú však podstatne menšie a slabšie.


 

Bradatá kólia

Pôvod: Britská príbuzná briarda, ktorá takisto nadväzuje na ázijskú vývinovú vetvu ovčiakov. Hoci na britsko-škótskom pomedzí sa chlpaté ovčiarske psy chovali už v stredoveku, v 20, storočí takmer vymizli. Z posledných zvyškov bola moderná bradatá kólia vyšľachtená až po druhej svetovej vojne.

Popis: Nezvyčajne aktívny a pohyblivý pes strednej veľkosti, obdĺžnikového formátu. Celé telo, vrátane tvárovej partie a chvosta pokrýva záplava bohatej a dlhej srsti. Stredne veľké, zvesené a takisto dlhou srstou porastené uši. Chvost nízko nasadený, v pokoji a pri chôdzi zvesený, pri rýchlejšom pohybe sa môže trochu zdvihnúť, ale nie nad líniu chrbta. Dvojitú srsť tvorí vlnená hustá podsada a hladká, mocná a rovná krycia srsť s typickými fúzmi na ňucháči (odtiaľ názov "bearded" _ "bradatý, fúzatý"). Farba: Sivá, červená, čierna, modrá, hnedá, piesková vo všetkých odtieňoch, najčastejšie s bielymi fľakmi, ale aj bez nich.

Veľkosť: Psy 53-56 cm v kohútiku, suky 51-53 cm.

Charakteristika: Pes prekypujúci energiou a radosťou zo života, trochu nerozvážny a unáhlený. Má veľmi priateľskú a ústretovú povahu, je milý k rudom aj ku zvieratám. Inteligentný, učenlivý.

Využitie: Pôvodne ovčiarsky, dnes už predovšetkým spoločenský pes, ktorý exceluje pri súťažiach agility.

Zvláštne nároky: Zvládnuť toto "vrece bĺch" nie je ľahké. Vyžaduje športovo založeného, aktívneho majiteľa, ktorý s kóliou bude chodiť behať, plávať a skákať. V takom prípade jej výchova nie je ťažká. Dlhá srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Výskyt: Čoraz obľúbenejší spoločenský pes.

Možná zámena: S poľským nížinným ovčiakom, ktorý je však menší, zavalitejší a nemá chvost. Takisto podobný briard je zas podstatne väčší a odlišuje sa aj farbou.



Borderská kólia

Pôvod: Na britsko-škótskom pohraničí (border = hranica) vznikla vzájomným krížením viacerých typov anglických ovčiarskych psov s cieľom získať psa čo najlepších ovčiarskych vlastnosti. Ako plemeno sa začala utvárať asi pred 150 rokmi, prvé registrované borderské kólie sa narodili roku 1893. Britský Kennel Club uznal plemeno až roku 1976, FCI až koncom osemdesiatych rokov.

Popis: Stredne veľký pes s polodlhou (vzácnejšie aj krátkou) srsťou, obdĺžnikového formátu, harmonických proporcií, ani ťarbavý, ani príliš ľahký. Hlava úmernej veľkosti s pomerne širokou lebkou, ňucháč sa smerom ku koncu zužuje. Uši strednej veľkosti, vztýčené alebo polovztýčené, pohyblivé. Oválne oči ďaleko od seba. Chvost nízko nasadený, dobre osrstený, siaha prinajmenšom po priehlavkový kĺb, na konci sa krúti nahor, nesmie sa dvíhať nad úroveň chrbta. Typický plazivý, veľmi rýchly pohyb. Farba rozličná, najčastejšie čierno-biela. Veľkosť: Psy v kohútiku 53 cm, suky sú o niečo nižšie.

Charakteristika: Živý, veľmi pozorný, rýchly, vytrvalý a obratný pes. Mierny a priateľský k ľudom aj ku zvieratám, svojmu pánovi mimoriadne oddaný, neprestajne ho sleduje pohľadom a reaguje aj na najmenší podnet z jeho strany. Patrí medzi najinteligentnejšie psy vôbec, učí sa s veľkou chuťou a činnosťou je doslova posadnutý.

Zvláštne nároky: Borderská kólia si naliehavo vyžaduje činnosť a zamestnanie, bez toho sa stáva nezvládnuteľnou a nepríjemnou. Treba sa jej intenzívne venovať, neprestajne ju učiť nové cviky, zúčastňovať sa na najrozmanitejších psích športoch: agility, fresbee, flyball a pod.

Využitie: Pokladá sa za najlepšieho ovčiarskeho psa na svete. Bezkonkurenčná pri agility aj pri iných psích športoch. Pes univerzálnych schopností s výnimkou oblastí, ktoré vyžadujú ostrosť alebo agresivitu.

Výskyt: Vo Veľkej Británii je veľmi obľúbená, šíri sa po Európe, u nás sa ešte nevyskytuje.

Možná zámena: Azda s obyčajným "bastardom". Na prvý pohľad ju však prezrádza farba aj typická plazivá chôdza.

 


Staroanglický ovčiak - BOBTAIL

 

Pôvod: Osrstená tvarová časť prezrádza ázijský pôvod. Vo Veľkej Británii boli po celom tele chlpaté psy používané ako ovčiarske už v stredoveku, ale nebolo možné medzi nimi rozlíšiť jednotlivé plemená. Ako plemeno sa bobtail stabilizoval až v druhej polovici 19. storočia, ako začiatok organizovaného chovu sa uvádza rok 1870.

Popis: Mohutný, zavalitý pes, ktorý vďaka bohatej huňatej srsti, pokrývajúcej celé telo, pôsobí väčším dojmom, aký je v skutočnosti. Typickým znakom plemena je absencia chvosta (vrodená alebo po kupírovaní a typická kolísavá „medvedia" chôdza mimochodom. Telo kratšie, kompaktnejšie, s hlbokým hrudníkom. Kohútik je nižší ako zadok.

Farba: Hlava, hrdlo, predné nohy a spodná strana brucha biele, zvyšok sivá, modrá alebo grizly. Veľkosť: Pes v kohútiku okolo 61 cm, suka okolo 56 cm.

Charakteristika: Priateľský, milý a nekonfliktný pes. Rád sa hrá, rýchlo chápe a jeho výchova nie je napriek jeho veľkosti vôbec ťažká.

Zvláštne nároky: Hoci má bobtail príjemnú a bezproblémovú povahu, nemožno jeho chovanie odporúčať každému. Jeho bohatá srsť má sklon s plstnateniu a je mimoriadne náročná na údržbu. Ako pastierske plemeno si bobtail vyžaduje dostatok pohybu, rozhodne to nie je „luxusný" pes pre snobov a na chovanie v mestskom byte vonkoncom nie je vhodný.

Využitie: Prv ovčiarsky, dnes atraktívny spoločenský a výstavný pes.

Výskyt: Hoci čas najväčšej módnosti tohto plemena už prešiel, stále patrí medzi obľúbené a často sa s ním stretávame najmä na výstavách.

Možná zámena: Poľský nížinný ovčiak je výrazne menší, drobnejšia je aj bradatá kólia, ktorá má navyše aj dlhý chvost. Aj juhoruský ovčiak má chvost.

 

Poľský nížinný ovčiak

Pôvod: Potomok ázijských ovčiarskych psov typu tibetského teriéra, ktoré sa dostali do Európy v čase sťahovania národov s kočovnými kmeňmi z Ázie. S veľkými čriedami oviec pomáhali stredne veľké huňaté psy ľudom počas celého stredoveku, ale ozajstné plemeno sa z nich začalo formovať pomerne veľmi neskoro, až v dvadsiatych rokoch tohto storočia. Sľubné začiatky prerušila druhá svetová vojna, po ktorej sa začínalo prakticky odznova. Oficiálne bolo plemeno uznané až roku 1963.

Popis: Stredne veľký ovčiarsky pes zavalitého vzhľadu. Hustá a dlhá srsť pokrýva celý povrch tela vrátane tváre a nôh. Veľmi krátky chvost alebo úplná jeho absencia, docielená väčšinou kupírovaním. Telo mierne obdĺžnikové, so stredne veľkou hlavou, veľkosťou úmernou telu. Priestorná, tzv. medvedia chôdza. Srsť dlhá, splývavá, pritom však drsná, s bohatou podsadou. Farba: Všetky farby aj škvrny; najčastejšia farba je sivá a sivobiela. Veľkosť: Psy v kohútiku 45-50 cm, suky 42-47 cm pri hmotnosti okolo 20 kg.

Charakteristika: Ani príliš živý, ani extrémne pokojný pes, vyrovnaný a neagresívny. Priateľská, otvorená povaha, ľahká ovládateľnosť a rýchla prispôsobivosť. Je to aktívny, hravý, ale aj vytrvalý pes, vhodný na vidiek aj do mesta.

Zvláštne nároky: Jediným problémom pri tomto celkove nenáročnom a bezproblémovom psovi je iba srsť, ktorá vyžaduje každodennú starostlivosť.

Využitie: Ovčiarsky pes, dnes chovaný predovšetkým ako spoločník. Ideálny sprievodca pri pešej turistike aj pri cykloturistike, dobrý strážca.

Výskyt: V Európe aj u nás bežné, hoci nie hromadne chované plemeno, ktoré napriek krátkemu času svojej oficiálnej existencie preniklo už aj do zámoria.

Možná zámena: S bradatou kóliou, ktorá je výrazne väčšia a má dlhší chvost.



 

Nemecký ovčiak

Pôvod: Pomerne mladé plemeno, ustálené až na prelome 19. a 20. storočia z nemeckých sedliackych psov nejednotného typu. V základných črtách sa zhoduje s ostatnými európskymi ovčiakmi. Hlavnú zásluhu na jeho vzniku má rytmajster Max von Stephanitz, ktorému sa s pomocou iných chovateľov podarilo utvoriť najčastejšie chované plemeno sveta.

Popis: Stredne veľký pes obdĺžnikového formátu, mocný a veľmi svalnatý. Hlava suchá veľkosťou úmerná telu, ňucháč mocný, nosný chrbát rovný. Uši stredne veľké, vysoko nasadené, zašpicatené, skrútené dopredu. Oči stredne veľké, mandľového tvaru. Chrbát rovný, zadok dlhý, mierne sa zvažujúci. Hrudník nie veľmi široký, brucho mierne vtiahnuté: Chvost vysoko nasadený, bohato osrstený, siaha prinajmenej po priehlavkový kĺb. V pokoji ovísa dolu, pri vzrušení sa dvíha. Srsť krátka, tvrdá a hustá, na ušiach a na hlave kratšia. Dlhšia srsť je nežiaduca. Farba čierna s pálením, vlčia, celočierna. Veľkosť: Ideálna kohútiková výška psa 62,5 cm, suky 57,5 cm.

Charakteristika: Temperamentný, no pritom ľahko ovládateľný pes, vyrovnaný a odvážny. Nenáročný a prispôsobivý. Veľmi oddaný pánovi aj jeho rodine, znášanlivý voči de tom aj voči domácim zvieratám.

Využitie: Univerzálny pracovný pes, používaný na celom svete v polícii, v armáde a v ďalších ozbrojených zložkách, aj v športovej kynológii.

Zvláštne nároky: Bezpodmienečne vyžaduje výcvik. Hoci je dobrým spoločníkom, mal by mať aj zodpovedajúce zamestnanie. Bohužiaľ, so zreteľom na početnosť nemeckých ovčiakov, nie vždy uvážlivý chov, ako aj na nevhodnú výchovu vyskytujú sa občas medzi nimi problémové jedince (bojazlivé, agresívne a pod.).

Výskyt: Najrozšírenejšie plemeno na svete aj u nás.

Možná zámena: S ďalšími európskymi ovčiakmi (napr. belgickými, holandskými), od ktorých sa odlišuje celkove mocnejšou stavbou a typickou farbou. S československým vlčiakom, ktorý má však výrazné vlčie črty.


 

Československý vlčiak

Pôvod: Novoutvorené plemeno, ktoré vzniklo krížením nemeckého ovčiaka s vlkom. Silou, odolnosťou, vytrvalosťou a sčasti aj vzhľadom sa malo blížiť vlkovi, ale nemalo mať jeho typickú plachosť a nedôverčivosť. Hoci bolo roku 1989 FCI uznané ako národné plemeno niekdajšieho Československa, pôvodný zámer sa podarilo uskutočniť iba čiastočne.

Popis: Stredne veľké až väčšie, vlkovi nápadne sa podobajúce plemeno s typickou vlčou pružnou chôdzou. Hlava suchá, so šikmými a úzkymi vlčími očami jantárovej farby. Uši majú byť malé, vzpriamené, trojuholníkového tvaru. Telo obdĺžnikového formátu. Chvost v pokoji zvesený. Farba striebrosivá a žltosivá s typickou bledou maskou na hlave na spodnej strane hrdla a na hrudi. Veľkosť: Pes v kohútiku viac ako 65 cm, suka viac ako 60 cm pri hmotnosti 26, resp. 20 kg.

Charakteristika: Vytrvalý a pohyblivý pes, odolný voči horúčavám, mrazom aj vlhkosti. Zachoval si veľa z vlčích inštinktov, najmä orientačný zmysel a vynikajúci čuch. Z druhej strany sa nepodarilo celkom vyničiť plachosť a nedôverčivosť k cudzím ľudom. Málokedy breše, občas skučí a zavýja. Suky sa hárajú iba raz za rok. `

Zvláštne nároky: Mimoriadne náročné, ešte nie celkom ustálené plemeno, ktoré výhradne do rúk skúseného kynológa. Výchova býva veľmi ťažká, žiada si vera trpezlivosti, skúsenosti, aj citlivosti. .

Využitie: Hoci tvorcovia rátali so všestranným využitím, uplatňuje sa zatiaľ najčastejšie ako saňový pes v záprahu alebo pri športe.

Výskyt: U nás sa už odchovalo niekoľko stoviek jedincov, podaktoré sa dostali aj do zahraničia.

Možná zámena: S nemeckým ovčiakom, od ktorého sa líši predovšetkým „vlčími" znakmi: šikmými jantárovými očami, menšími ušami, výlučne vlčou farbou, rovným chrbtom. Problematickejšie je rozlíšenie od vzácneho saarlooskeho vlčiaka (vznikol takisto krížením nemeckých ovčiakov s vlkmi). Ten má o čosi jemnejšiu srsť, ktorá nie je striebristá ale skôr hnedastá.


Juhoruský ovčiak

Pôvod: Ázijský, zabýval sa v južných oblastiach Ruska a na Ukrajine, v Kazachstane, na Kryme a na Kaukaze. Na jeho formovaní údajne mali podiel aj pastierske psy zo Španielska, ktoré ta boli dovezené súčasne s novým ovčím plemenom merino. Vo svojej vlasti sa dlho rozvíjal v izolácii, a tak sa zachoval v relatívne prírodnej forme. Uznaný FCI bol až nedávno.

Popis: Pomerne veľký, silný a mocný pes obdĺžnikového formátu, s dlhšou srstou, ktorá pokrýva celý povrch tela, vrátane tvarovej partie. Malé uši splývajú so srstou. Telo suché, tvrdé, svalnaté a kostnaté. Chvost zvesený a dlhý, siaha až po priehlavkový kĺb a na konci je skrútený. Srsť nie je taká dlhá ako má bobtail (požadovaná dĺžka 10-15 cm), drsná a mierne zvlnená. Farba čisto biela alebo biela so žltkastými alebo sivastými škvrnami, sivá. Veľkosť: Psy vyššie ako 65 cm, suky vyššie ako 62 cm.

Charakteristika: Napriek vonkajšej podobnosti juhoruský ovčiak nemá v sebe nič z bobtailovej dobromyseľnosti. Je to mimoriadne ostrý pes so sklonom k agresivite a čas to s nečakanými reakciami. Ak sa cíti ohrozený, bez váhania útočí prvý. K cudzím ľuďom je veľmi nedôverčivý. Vzhľadom na extrémne podmienky a klímu, v ktorých bol nútený žiť vo svojej vlasti, vyvinul sa na mimoriadne otužilé, odolné a životaschopné plemeno.

Zvláštne nároky: Vhodný iba pre skúsených kynológov. Pánovi je bezhranične oddaný; vernosť jednému človeku vraj bola na prekážku pri jeho uplatnení v armáde. Mal by sa chovať celoročne vonku na rozľahlom pozemku. Srsť si žiada pravidelnú starostlivosť.

Využitie: Spoľahlivý, prípadným votrelcom nebezpečný strážca.

Výskyt: Hoci ho do Európy doviezli až prednedávnom, u nás sa pomerne rýchlo šíri.

Možná zámena: S bobtailom, od ktorého sa odlišuje dlhým chlpatým chvostom aj celkove kratšou a drsnejšou srstou.



Komondor

Pôvod: V čase sťahovania národov prišli na územie dnešného Maďarska východoázijské kmene kočovných pastierov aj so svojimi psami. Bohaté osrstenie vrátane tvárovej partie jednoznačne nasvedčuje ázijský pôvod plemena S názvom „komondor" sa stretávame už roku 1544. Moderný chov sa však začal až v dvadsiatych rokoch tohto storočia, FCI ho uznala až roku 1954.

Popis: Veľký, mocný a mohutný pes s dlhou šnúrovitou alebo plstnatou srstou. Telo obdĺžnikového formátu, hlava pôsobí ako nad chrbtom sa dvíhajúce klbko srsti. Chvost nízko nasadený, v pokoji zvesený, pri vzrušení sa dvíha nanajvýš do línie chrbta. Srsť veľmi bohatá, pokrýva celé telo, vrátane nôh. Môže byť huňatá a splstnatená alebo rovná merne zvlnená do úzkych šnúr. Farba biela. Veľkosť: Psy najmenej 70, priemerne 80 cm, suky najmenej 65, priemerne 70 cm.

Charakteristika: Nesmierna odvaha, nedôverčivosť a istá nevšímavosť, dokonca aj k najbližším ľudom. Tento psí introvert pôsobí dojmom nezúčastneného pozorovateľa v prípade potreby ale bleskovo ožije a s veľkou razanciou bráni zverený majetok alebo územie.

Zvláštne nároky: Komondor sa zásadne hodí iba na celoročné držanie vonku. Nemožno ho odporúčať ako spoločníka ani ako rodinného psa. Starostlivosť o srsť výstavného jedinca je pomerne náročná: srsť sa nerozčesáva, ale rozpletá prstami, čo pri telesných rozmeroch komondora nie je jednoduché.

Využitie: Ovčiarsky a pastiersky pes, používaný dnes zväčša ako strážca. Spoľahlivo stráži rozľahlé vidiecke usadlosti, továrenské objekty a pod.

Výskyt: Okrem Maďarska skôr výnimočný, hoci sa vyskytuje aj u nás.

Možná zámena: So vzácnym bergamskym ovčiakom, ktorý je však v priemere o 10 cm menší a nikdy nie je biely. Veľmi podobný maďarský puli je takmer o polovicu a môže byť aj inej, nie iba bielej farby.



Puli

Pôvod: Predkovia puliho sa dostali do východnej Európy zrejme počas sťahovania národov s kočovnými ázijskými pastiermi. Hoci jeho predkovia sa využívali pri priamej práci s ovcami počas celého stredoveku, plánovitý chov začal až roku 1910 zásluhou doktora Raitsisa, ktorý opísal a roztriedil všetky maďarské ovčiarske plemená.

Popis: Stredne veľký pes obdĺžnikového formátu s čudnou povrazovitou srsťou, ktorá by mala siahať až na zem. Na rozdiel od väčšiny ostatných dlhosrstých plemien požaduje sa splstnatená srsť, avšak v navzájom oddelených šnúrach. Hlava pomerne malá, skrytá v chlpoch, podobne ako uši a oči. Chvost zakrútený nad chrbtom a tiež bohato osrstený. Farba: čierna (príp. s hrdzavohnedým nádychom), všetky odtiene sivej a bielej. Veľkosť: Psy 40-44 cm, suky 37-41 cm.

Charakteristika: divé a energické psy, veľmi vytrvalé, vitálne, odolné voči nepriazni počasia. Exteriér začal v chove hrať úlohu až v ostatných desaťročiach, pričom sa stále kladie veľký dôraz na to, aby si psy zachovali príznačný temperament.

Zvláštne nároky: Veľmi náročný na starostlivosť o srsti, ktorá navyše je celkom odlišná od väčšiny dlhosrstých plemien. Nerozčesáva sa, ale rozpletá a rozstriháva nožnicami. Udržať ju v absolútnej čistote je prakticky nemožné, aj preto je puli vhodnejší na trvalé chovanie vonku ako v byte.

Využitie: Ovčiarsky pes, dnes zväčša chovaný ako nezvyčajný spoločník a spoľahlivý strážca.

Výskyt: okrem Maďarska vzácny, častejší iba v USA. V niekoľkých exemplároch sa vyskytuje aj u nás.

Možná zámena: S veľmi vzácnym španielskym vodným psom (perro de aqua Espaňol, ktorý celkove pôsobí menej ušľachtilým a úhľadným dojmom, má kratšiu srsť, býva vyšší ( a môže byt aj hnedý alebo dvojfarebný. S komondorom, ktorý je výrazne vyšší a vždy biely.



Pumi

Pôvod: Je mladším príbuzným puliho, vznikol v 18. storočí krížením tohto plemena  s nemeckým špicom a údajne aj s bližšie neurčeným teriérom a briardom. Trochu paradoxne zostalo toto mladšie z obidvoch plemien do dnešných čias zachované v pôvodnejšej forme a dosiaľ sa aj pracovne využíva.

Popis: Pes menšej strednej veľkosti, štvorcového formátu, pôsobí dlhonohým dojmom. Hlava úmerná telu, s pretiahnutým ňucháčom. Nápadne vysoko nasadené dlhé vzpriamené uši, na konci sklopené a porastené srstou. Chvost vysoko nasadený a skrútený nad chrbtom, pripúšťa sa aj zakrpatený chvost. Srsť je stredne dlhá, zvlnená, nesmie byt splstnatená.

Farba: Rozličné odtiene sivej, čiernej a červenohnedej farby. Veľkosť: Výška v kohútiku

36-44 cm pri hmotnosti asi 10 kg.

Charakteristika: Charakterom sa približuje viac teriérom ako ovčiakom. V pomerne malom tele je ukryté obrovské množstvo energie. Často a rád breše, bleskovo reaguje na najmenšie podnety, a preto je vynikajúcim strážcom. Pánovi je oddaný, ale k cudzím ľuďom veľmi nedôverčivý. Nechýba mu ani prirodzená ostrosť ani poľovný pud, spolužitie s ostatnými domácimi zvieratami býva problematické.

Zvláštne nároky; Hoci je malý, vďaka svojej brechavosti a temperamentu je vhodný do domov so záhradou. Je to otužilý a zdravý pes, ktorý na svojho majiteľa nekladie priveľké  nároky. Potrebuje iba dôslednú výchovu a vhodné zamestnanie.

Využitie: Dodnes používaný ako ovčiarsky, v minulosti aj ako honecký pes. Je vynikajúci strážca a veľké úspechy dosahuje vďaka svojej obratnosti, rýchlosti a nespornej inteligencii na súťažiach agility.

Výskyt: Celosvetovo vzácne plemeno. U nás sa nechová viac ako desať kusov.

Možná zámena: S ďalším maďarským plemenom, mudim, ktorý však na rozdiel od pumiho nemá osrstenú ňucháčovú partiu a vztýčené uši, a je vždy čierny. To isté platí aj o chorvátskom ovčiakovi.


 

Škótsky ovčiak - Kólia

Pôvod: Pôvodný európsky ovčiak. Pomenovanie dostal najskôr podľa starého ovčieho plemena "colley", ktoré od 18. storočia chovali v Škótsku. K väčšiemu rozšíreniu kólie došlo po tom, ako si ju obľúbila britská kráľovná Viktória. Je veľmi pravdepodobné, že na celkové zušľachtenie typu bol prikrížený barzoj.

Popis: Veľmi atraktívny, stredne veľký pes obdĺžnikového formátu, s mimoriadne bohatou srstou. Dlhá, úzka, klinovitá hlava. Oči stredne veľké, mandľového tvaru dodávajú psovi milý výraz. Uši malé, polovztýčené, ich horná tretina je sklopená dolu. Chvost dlhý , a bohato osrstený. V pokoji je zvesený a na konci zahnutý, pri vzrušení sa môže zdvihnúť nanajvýš do línie chrbta. Srsť veľmi dlhá a hustá, na ohmat drsná, na tvári a vnútri v ušiach krátka. Farba zlatobiela, trikolóra a blueinerle (modrá s čiernymi bodkami a s mramorovaním). Veľkosť: Psy v kohútiku 56-61 cm, suky 51-56 cm.

Charakteristika: Vznešený a elegantný pes. Vo vzťahu k cudzím ľudom je veľmi zdržanlivý, niekedy pôsobí až plachým dojmom. Svojmu pánovi a rodine je stopercentne verný a oddaný, vo vzťahu k deťom spoľahlivý.

Využitie: Pôvodne ovčiak, dnes spoločník a sprievodca.

Zvláštne nároky: Povaha kólie je veľmi citlivá, a preto treba voliť jemný prístup (ktorý však nevylučuje dôslednosť bez náznakov hrubosti. Kólia je pomerne náročná na starostlivosť o srsť. Denne ju treba kefovať. Možno ju držať aj v byte (hoci celodenný pobyt vonku je pre jej srsť prospešnejší, no počas pĺznutia treba rátať prinajmenšom s každodenným vysávaním vypadaných chlpov.

Výskyt: Kynologická stálica, hoci dnes trochu na ústupe.

Možná zámena: Neprichádza do úvahy. Podobná šeltia je viac ako dva razy menšia. Pozn. Okrem dlhosrstej kólie jestvuje ešte ako samostatne uznané plemeno aj vzácna krátkosrstá kólia.



Šeltia

Pôvod: Priam sa natískajúci dojem, že šeltia je zmenšeninou kólie, nie je správny. Všetko svedčí o tom, že šeltia je staršie, pôvodnejšie plemeno. Vznikla na Shetlandských ostrovoch, kde sú extrémne klimatické podmienky a nedostatok potravy, a to na základe potreby čo najmenších a najskromnejších, ale výkonných ovčiakov. Medzi jej predkami pravdepodobne boli severské špice. Svet objavil šeltiu až na začiatku tohto storočia, keď bola roku 1906 vystavená na chýrnej Cruftovej výstave v Anglicku.

Popis: Malý dlhosrstý pes pripomínajúci miniatúrnu kóliu. Ušľachtilá klinovitá hlava, dĺžka ňucháča a lebky je približne rovnaká. Uši pri pozornosti vztýčené, s preklopenými koncami. Chvost nízko nasadený, dlhý a bohato osrstený, na konci mierne zahnutý. Srsť dlhá, rovná, na ohmat tvrdá. Okolo hrdla tvorí hrivu, ale na tvári a na predných stranách nôh je krátka. Farba čo najsýtejšie bledozlatá až mahagónová s tmavým tieňovaním, trikolóra, blue-merle (modrá s čiernymi bodkami a s mramorovaním), čiernobiela, čierna s pálením (black and tan). Veľkosť: Psy v kohútiku okolo 37 cm, suky okolo 35 cm.

Charakteristika: Veľmi živá, pohyblivá, športovo založená. Bystrá a učenlivá, pri výchove a výcviku si však žiada jemný a citlivý prístup, pretože presne taká je jej povaha. Veľmi otužilá, bez problémov znáša celoročné ubytovanie vonku.

Výskyt: Ovčiarsky pes, dnes zväčša chovaný ako vynikajúci spoločník. Je dobrý' strážca, vyniká pri súťažiach miniagility.

Zvláštne nároky: Potrebuje pravidelnú starostlivosť o srsť, najmä počas pĺznutia. Potrebuje dosť pohybu. Oproti kólii, s ktorou sa často porovnáva, je výrazne živšia, ale aj hlasnejšia.

Výskyt: Nepatrí medzi bežne chované, ale ani medzi vzácne plemená.

Možná zámena: Nepravdepodobná. Podobná kólia je podstatne väčšia a mocnejšia.



Slovenský čuvač

Pôvod: Všetky biele karpatské pastierske psy (napr. maďarský kuvas a poľský podhalanský pastiersky pes, maremmansko-abruzzský pastiersky pes) v minulosti splývali do skupiny horských pastierskych psov bez bližšieho rozlíšenia. Jednotlivé plemená sa začali vydeľovať až koncom 19. storočia. 0 vznik slovenského čuvača sa zaslúžil predovšetkým profesor Vysokej školy veterinárnej v Brne Antonín Hrúza, ktorého úsilie vyvrcholilo medzinárodným uznaním plemena roku 1965.

Popis: Veľký statný pes mocných kostí, s hustou a huňatou bielou srstou. Lebka mocná, stredne dlhá, s vysoko nasadenými kratšími ušami v tvare V. Hrudník hlboký, chrbát rovný, zadok mocný, mierne sa zvažujúci. Chvost nižšie nasadený, v pokoji spustený, pri behu v oblúku nad bedrami. Hustá srsť vytvára okolo hrdla psov nápadnú hrivu, krátka je iba na nohách a na chvoste. Farba biela, pokiaľ možno bez akéhokoľvek nádychu. Veľkosť: Psy v kohútiku 62-70 cm, suky 59-65 cm.

Charakterisktika: Sebavedomý a pokojný, pritom však veľmi bystrý a v prípade potreby razantný pes. Skôr uzavretej povahy, k cudzím ľuďom veľmi nedôverčivý, niekedy až agresívny, pánovi veľmi oddaný a verný.

Zvláštne nároky: Mal by sa celý rok držať vonku. Výchova nie je ľahká, vhodný je skôr pre skúsených kynológov.

Využitie: Na Slovensku často s úspechom slúži pri čriedach. Je vynikajúci a spoľahlivý strážca.

Výskyt: Najväčšia chovná základňa je na Slovensku a v Česku, chová sa však aj inde v Európe a v USA.

Možná zámena: S kuvasom, ktorý má trochu zvlnenú srsť, s podhalanským pastierskym psom, ktorý je v priemere o 5 cm vyšší, má kratší a širší ňucháč a šikmo nasadené oči. S maremmansko-abruzzským pastierskym psom, ktorý je vyšší, mohutnejší a máva žltkastý odtieň. Tieto malé rozdiely sú badateľné iba pri priamom porovnávaní a svedčia o tom, že rozdelenie do troch samostatných plemien bolo viac-menej umelé.



 

Kuvas

Pôvod: Jeho predchodcami boli psy typu tibetskej dogy a patrili nomádskym pastierom. Tí v čase sťahovania národov prechádzali z Ázie do Európy a časť z nich sa niekedy v 10. storočí zastavila na území dnešného Maďarska. Iní išli ďalej, preto podobné biele pastierske psy nájdeme po celej Európe. Moderný chov začína od začiatku tohto storočia, keď vyšiel prvý štandard.

Popis: Veľký biely pastiersky pes obdĺžnikového telesného rámca. Hlava mocná, ale ušľachtilá, s okrúhlou lebečnou dutinou. Ňucháčová partia široká, dlhá a mocná, postupne sa zužujúca, no nie špicatá. Oči šikmé, mandľové, tmavohnedé. Uši vysoko nasadené, zavesené, hore trochu odstávajúce, dolu priliehajúce k hlave. Krk stredne dlhý, svalnatý, bez laloka. Telo s veľmi hlbokým, z bokov splošteným hrudníkom, chrbát stredne dlhý, zadok strmý, brucho mierne vtiahnuté. Nohy dlhé, svalnaté, zadné strmé. Chvost nízko nasadený, siaha po priehlavkový kĺb, na konci zahnutý. Srsť mierne zvlnená, stredne dlhá, na krku tvorí golier, iba na hlave, na ušiach a na predných stranách nôh a na labách kratšia. Farba biela, príp. ako slonová kosť. Veľkosť: Kohútiková výška psov 71-75 cm, súk 66-70 cm, hmotnosť 40-52, resp. 30-42 kg.

Charakteristika: Mocný, neohrozený a neústupný pes. K cudzím ľudom veľmi nedôverčivý, tvrdo bráni zverené územie, pánovi je však oddaný. Odolný, otužilý, veľmi vytrvalý. Zvláštne nároky: Mal by byť umiestnený celoročne vonku na čo najväčšom pozemku. Nie je vhodný do miest.

Využitie: Pôvodne strážca ovčích čried, teraz spoľahlivý strážca čohokoľvek.

Výskyt: U nás sa nevyskytuje, ale v svojej maďarskej domovine je obľúbený a aj dnes slúži v svojom pôvodnom poslaní.

Možné zámena: Od veľmi podobného, u nás oveľa bežnejšieho slovenského čuvača sa odlišuje viac zvlnenou srstou a je o čosi väčší. To isté platí aj o podhalanskom pastierskom psovi.



Pyrenejský ovčiak

Pôvod: Nadväzuje na prastaré ovčiarske psy ázijského pôvodu, ktoré sa s kočovnými pastiermi dostali až na Pyrenejský ostrov. Pyrenejský ovčiak sa formoval v oblasti medzi Lurdami a Gavarniou, kde sa vraj na sedliackych dvoroch vyskytuje do dnešných čias. Okrem toho aj čistokrvné pyrenejské ovčiaky sú čo do typu značne nejednotné a iba veľmi málo prešľachtené plemeno. Pôvodnejším variantom je typ s dlhou srstou v tvári.

Popis: Menší stredný pes obdĺžnikového formátu s polodlhou srstou. Hlava trojuholníková, s miernym stopom a kratším ňucháčom klinovitého tvaru. Oči tmavé, zodpovedajúce farbe srsti, živého a prefíkaného výrazu. Uši kratšie, ďaleko od seba, vztýčené. Krk dlhší, svalnatý. Telo suché, hrudník siaha po lakte, rebrá sú iba mierne klenuté, bedrá krátke a klenuté, zadok zvažitý. Končatiny suché, šľachovité. Chvost nie veľmi dlhý, nízko nasadený, na konci zahnutý, niekedy sa kupíruje. Srsť pyrenejského ovčiaka s dlhou srstou v tvári je dlhá alebo polodlhá vrátane tvárovej partie, srsť ovčiaka s krátkou srstou v tvári je aj po tele krátka alebo polodlhá, štruktúrou medzi ovčou a kozou srstou. Farba plavá s prímesou čiernych chlpov alebo bez nich, sivá, harlekýn, vzácne čierna. Veľkosť: Psy v kohútiku 40-48 cm, suky 38-46 cm, hmotnosť 10-14 kg.

Charakteristika: Štandard vyžaduje, aby tento pes pri minimálnej veľkosti koncentroval v sebe maximum energie. Je veľmi temperamentný, rýchlo vzrušivý, pohyblivý a obratný. Rýchlo a rád sa učí. Voči cudzím rudom je veľmi nedôverčivý.

Zvláštne nároky: Tento veľmi nenáročný a otužilý psík bezpodmienečne potrebuje zamestnanie a veľa pohybu.

Využitie: Všestranný pracovný pes, ovčiarsky, záchranársky, lavínový, strážca, výborný pre agility.

Výskyt: Až do osemdesiatych rokov bol okrem Francúzska vzácny, teraz sa vďaka povahovým vlastnostiam začína rozširovať. U nás sa zatiaľ nevyskytuje.

Možná zámena: So vzácnym katalánskym ovčiakom, ktorý je však väčší a robustnejší.



Skiperka

Pôvod: Nadväzuje na prastaré ovčiarske psy ázijského pôvodu, ktoré sa s kočovnými pastiermi dostali až na Pyrenejský ostrov. Pyrenejský ovčiak sa formoval v oblasti medzi Lurdami a Gavarniou, kde sa vraj na sedliackych dvoroch vyskytuje do dnešných čias. Okrem toho aj čistokrvné pyrenejské ovčiaky sú čo do typu značne nejednotné a iba veľmi málo prešľachtené plemeno. Pôvodnejším variantom je typ s dlhou srstou v tvári.

Popis: Menší stredný pes obdĺžnikového formátu s polodlhou srstou. Hlava trojuholníková, s miernym stopom a kratším ňucháčom klinovitého tvaru. Oči tmavé, zodpovedajúce farbe srsti, živého a prefíkaného výrazu. Uši kratšie, ďaleko od seba, vztýčené. Krk dlhší, svalnatý. Telo suché, hrudník siaha po lakte, rebrá sú iba mierne klenuté, bedrá krátke a klenuté, zadok zvažitý. Končatiny suché, šľachovité. Chvost nie veľmi dlhý, nízko nasadený, na konci zahnutý, niekedy sa kupíruje. Srsť pyrenejského ovčiaka s dlhou srstou v tvári je dlhá alebo polodlhá vrátane tvárovej partie, srsť ovčiaka s krátkou srstou v tvári je aj po tele krátka alebo polodlhá, štruktúrou medzi ovčou a kozou srstou. Farba plavá s prímesou čiernych chlpov alebo bez nich, sivá, harlekýn, vzácne čierna. Veľkosť: Psy v kohútiku 40-48 cm, suky 38-46 cm, hmotnosť 10-14 kg.

Charakteristika: Štandard vyžaduje, aby tento pes pri minimálnej veľkosti koncentroval v sebe maximum energie. Je veľmi temperamentný, rýchlo vzrušivý, pohyblivý a obratný. Rýchlo a rád sa učí. Voči cudzím rudom je veľmi nedôverčivý.

Zvláštne nároky: Tento veľmi nenáročný a otužilý psík bezpodmienečne potrebuje zamestnanie a veľa pohybu.

Využitie: Všestranný pracovný pes, ovčiarsky, záchranársky, lavínový, strážca, výborný pre agility.

Výskyt: Až do osemdesiatych rokov bol okrem Francúzska vzácny, teraz sa vďaka povahovým vlastnostiam začína rozširovať. U nás sa zatiaľ nevyskytuje.

Možná zámena: So vzácnym katalánskym ovčiakom, ktorý je však väčší a robustnejší.



Pembrokeský waleský korgi

Pôvod: Ide o veľmi starého psa, pravdepodobne keltského pôvodu. Doklady o existencii predchodcov korgiov v Británii máme už z 10. storočia. Oficiálna kynológia ich však objavila až veľmi neskoro, na výstave roku 1925. Záujem verejnosti o ne sa prebudil až v tridsiatych rokoch, keď si ich zadovážila anglická kráľovská rodina (miláčikmi britskej kráľovnej sú dodnes).

Popis: Menší nízkonohý pes bez chvosta. Hlava so vzpriamenými ušami a špicatým ňucháčom pripomína líšku. Telo dlhé, s rovným chrbtom a klenutým hrudníkom. Nohy krátke, ale dobre pohyblivé, mocné a svalnaté. Uprednostňuje sa vrodene krátky chvost. Srsť krátka alebo stredne dlhá. Farba hnedá, piesková, plavá, čierna s pálením, s bielymi fľakmi alebo bez nich. Veľkosť: Výška v kohútiku 25-30 cm, hmotnosť 10-12 kg.

Charakteristika: Napriek malej veľkosti veľmi mocný, živý a odvážny pes. Prekypuje sebavedomím. Z čias, keď naháňal čriedy dobytka, si občas zachováva obyčaj "uštipnutím" si vynútiť rešpekt. Otužilý a prekvapivo vytrvalý spoločník.

Zvláštne nároky: Na pohyb, stravu aj starostlivosť celkom nenáročný, dobre sa prispôsobí životu v meste aj na vidieku. Napriek zreteľnej inteligencii jeho výchova nie je ľahká a vyžaduje dôslednosť.

Využitie: Pôvodne ovčiarsky a honecký pes, dnes predovšetkým spoločník a sprievodca. Dobrý strážca.

Výskyt: Nie je veľmi rozšírený, má však stále okruh verných priaznivcov.

Možná zámena: S cardiganským waleským korgim, ktorý je veľmi podobný, ale nepomerne vzácnejší a má dlhý chvost. S veľmi vzácnym vallhundom, ktorý je zväčša sivý' a o čosi vyšší.

PEMBROKESKÝ WALESKÝ KORGI

CARDIGANSKÝ WALESKÝ KORGI



Flámsky bouviér

Pôvod: Flámsko je oblasť, ktorá v 16. a l7. storočí predstavovala jeden celok, ale dnes čiastočne spadá do Belgicka, čiastočne do Francúzska. V preklade znamená bouviér to isté čo honecký pes. Okrem pôvodných európskych ovčiakov podieľali sa pri jeho formovaní aj predchodcovia pinčov, bradáčov, špicov a dogovitých psov.

Popis: Masívny, mohutným a mocným dojmom pôsobiaci pes kompaktnej telesnej' stavby, s mocnou kostrou a s veľkým svalstvom. Veľká hlava pôsobí ešte mohutnejšie v dôsledku veľkých fúzov a brady. Uši vysoko nasadené, vzpriamené, trojuholníkové. Krátke robustné telo mocné, ale nie ťarbavé. Chvost skrátený na dĺžku 2-3 článkov, nesený horizontálne, v afekte vztýčený. Srsť veľmi bohatá a hustá, asi 6 cm dlhá, kučeravá. Farba: plavá, čierna, sivá, často pruhovaná. Veľkosť: Psy 62-68 v kohútiku (ideálne 65 cm), suky 59-65 cm (ideálne 62 cm). Hmotnosť 35-40, resp. 27-35 kg.

Charakteristika: Inteligentný, pokojný a rozvážny pes, v ktorom sa však skrýva veľa energie. Je silný, nebojácny, zároveň však veľmi citlivý a čujný. Pri dôslednej výchove bez problémov zvládnuteľný.

Zvláštne nároky: Pomerne náročná je úprava srsti, ktorá dotvára charakteristický obraz plemena. Trímovanie by mal robiť odborník, a to tri - štyri razy do roka.

Využitie: Kedysi honec a strážca dobytka, príležitostne využívaný aj na ťahanie. Dnes dobrý strážca, ale aj výborný spoločník a rodinný pes.

Výskyt: Ani bežný, ani vzácny pes. Okruh priaznivcov našiel aj u nás.

Možná zámena: Čierny flámsky bouviér sa dosť podobá na čierneho ruského teriéra, je však menší a pôsobí kompaktnejším dojmom. Mohlo by dôjsť aj k zámene s bežným veľkým bradáčom, ktorý je väčší, má dlhšie nohy, dlhšie telo a pri úprave sa mu necháva viacej srsti.



Austrálsky dobytkársky pes

Pôvod: Pôvodné austrálske plemeno, vznikajúce od začiatku minulého storočia krížením ovčiarskych psov anglického pôvodu (kólií, staroanglických ovčiakov a pod., neskôr vari aj dalmatínskych psov a bulteriérov) s dingami. Cieľom bolo vytvoriť nezvyčajne odolného a vytrvalého honeckého psa, schopného intenzívne pracovať aj v drsných podmienkach austrálskej prírody.

Popis: Stredne veľký, mocný a kompaktný pes. Hlava mocná, s mohutnými čeľusťami, širokou lebkou a plytkým stopom. Oči stredne veľké, tmavohnedé, s inteligentným výrazom. Uši stredne veľké, pri koreni široké, špicaté. Telo mierne obdĺžnikové, s rovným chrbtom, hlbokým hrudníkom a mocným zadkom. Nohy s hrubými kosťami, rovné, svalnaté: Chvost nízko nasadený, pri pohybe sa dvíha, ale nie nad zadok. Srsť krátka s hustou podsadou, odpudzujúca vodu. Farba: modrá s čiernymi alebo pálenými znakmi alebo bez nich. Veľkosť: kohútiková výška psov 46 - 51 cm, súk 43 - 48 cm. Hmotnosť 16 - 20 kg,

Charakteristika: Nesmierne pohyblivý, vytrvalý a energický pes, ktorý nepozná únavu. Nadšený a spoľahlivý robotník. Rýchlo chápe, ochotne sa učí všetko nové. K cudzím veľmi nedôverčivý, skvelý strážca.

Využitie: V Austrálii vyšľachtený sa dodnes používa na zaháňanie čried oviec a statku aj na veľké vzdialenosti. Teraz sa čoraz častejšie využíva pri najrozmanitejších psích športoch, ku ktorým je neobyčajne disponovaný.

Výskyt: V Austrálii bežný. V Európe donedávna veľmi vzácny, v ostatnom čase sa vďaka úspechom pri agility začína šíriť. U nás sa zatiaľ asi nevyskytuje.

Zvláštne nároky: Tento pes neznáša nečinnosť, musí byť neprestajne zamestnaný. Hodí sa viac na vidiek ako do mesta.

Možná zámena: S veľmi vzácnym austrálskym kelpiem, proti ktorému je pevnejší a robustnejší a od ktorého sa zväčša líši aj typickou modrou alebo červenou "fŕkanou" farbou.


 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok